?>

Penzion Ronika

ronka

Útulný rodinný penzion Ronika manželů Bařinových se nachází v Kobylí na Moravě, v centru malebného kraje vinic, ovocných sadů a Modrých hor, pod úpatím Boleradické vrchoviny v samém srdci Hanáckého Slovácka. V obci se stále udržují lidové tradice v písních, tancích, nářečí i lidových obyčejích. Kobylské hody a Zarážení hory patří k nejnavštěvovanějším lidovým slavnostem v širokém okolí.

Území obce bylo osídleno již v období neolitu, což dokládají pozůstatky rondelu – prehistorické kultovní stavby. První písemná zmínka o Kobylí je datována z roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II.V 2. polovině 16. století se v Kobylí usídlili novokřtěnci – habáni. Měli zde silnou komunitu a společně užívali dům, školu, sklep, pivovar, kovárnu, hrnčířskou dílnu a hřbitov. Byli tvůrci keramiky zvané fajáns.V 2. polovině 19. století bylo Kobylí díky obrozenecké rodině Bezděkově považováno za národně nejuvědomělejší obec v celém okolí. Z této rodiny pochází i sběratelka lidových zvyků a obyčejů Augusta Šebestová, autorka Lidských dokumentů. Rodák Doc. PhDr. Oldřich Franc, CSc. se významně zasloužil o zmapování historie obce.

 

ronka1

 

A víte, proč má tato vyhlášená vinařská a ovocnářská sobec Kobylí ve znaku kapra se třemi šípy v těle ? První osada byla táborem rybářů, kteří chytali ryby na kdysi rozlehlém Kobylském jezeře, a prodávali je židům z Podivína. Změna živobytí zřejmě nastala až po vysušení jezera v 18.století. Jelikož bylo jezero zbytkem Sarmatského moře komplexu Paratethys, mělo slanou vodu. Dodnes je půda silně prosycena solí, sůl najdete i ve vyschlých kalužích na polích nebo i v omítkách domů.. Sprašovo-jílovitá půda se solí a minerály je ideálním živlem pro vysoce kvalitní červená vína, jako André, Portugal, Vavřinecké, Cabernet Moravia, ale i Dornfelder. 

Ve sklepní vinárně rodinného penzionu Ronika můžete ochutnat všechna tato znamenitá vína při řízené degustaci, s odborným výkladem pana Romana Bařiny, a poté se ponořit do magických chutí kobylských vín – třeba při temperamentní hudbě cimbálky…

 

ronka2

 

Služby v penzionu:

Ubytování v pokojích a apartmánech. Pokoje jsou vybaveny televizorem, každý apartmán má vlastní kuchyňku a koupelnu s WC. Každý pokoj je originál. Ronika je vybavena a zařízena tak, abyste si zde připadali jako doma. Kromě příjemného posezení venku, kde je v letních měsících možno využít bazénu a krbu ke grilování, Vám bude zajištěno také příjemné posezení ve vinném sklípku. Penzion je alespoň částečně bezbariérový. Parkování Vašich osobních vozidel i bicyklů je zajištěno na prostorném dvoře penzionu.

 

ronka3