?>

Adámkovo vinařství

Adámkovo vinařství


V rodině Adámkových se vyrábělo víno již v předválečných letech, firma jako taková byla založena v roce 1997 na popud známých provozovatelů vináren v Praze, kteří chtěli odebírat víno. V té době byla produkce cca 600 hl vína (pouze sudová) lahvovat se začalo v roce 2000. Dnes je produkce vína stejná, ale s tím rozdílem, že polovina produkce je lahvována…

Ve vinařství pracují bratří Adámkové spolu se svými manželkami.Vinařství obhospodařuje 5 ha vinic. Vinice je v integrované produkci. Pěstované odrůdy MT, PÁL, VZ, RŠ, RB, MM, SG, RV, RR, CHAR, z červených  vín SVAV, ANDRÉ.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Úroda je redukována do dvou kg na keř, aby bylo dosaženo přívlastkových vín. 5 ha nestačí na produkci, proto se nakupuje od stálých dodavatelů z Dolních Kounic, především odrůdy TČ, VČR, AUR, M, POR, FR, RM. Vína se zde vyrábí převážně suchá a polosuchá, při výrobě se používá řízené kvašení. Cenová relace se pohybuje od 60,- do 180,- Kč za láhev.

 

ad1

 

Toto rodinné vinařství propaguje názor, že víc hlav víc ví, a proto při školení vín oba bratři ,,Adámkova vinařství“ úzce spolupracují. Jeden z bratrů je také majitelem Vinné galerie v Brně. V letošním roce byla uvedena na trh exkluzivní řada vín herce Karla Rodena. Herec několikrát navštívil vinařství a vybral si následující vína – VZ vzh, RB ps, FR ROSÉ ps, RM vzh.  S Karlem Rodenem je domluvena delší spolupráce a ucelenou řadu vín budeme vyrábět každý rok.

Největší úspěch vinařství byl získán na mezinárodní soutěži FESTVINE, a to za NEUBURG vzb 2007 – zlatá medajle, a MM jak. 2008 – stříbrná medajle. Vína se nearchivují, všeobecně o ně není takový zájem, a vůbec nejlépe se prodávají vína do dvou let stáří. Celé vinařství je v rodinném domě, kde jsou od roku 1997 postupně přistavovány povrchové haly a sklepy.  V roce 2008 byla postavena moderní hala a vybavena nerezovými tanky s řízeným kvašením.

Vinařství dále užívá obecní sklep, kde je sklad láhví a posezení pro skupinu až 60 lidí. Další posezení je přímo u Adámků doma, kam se pohodlně posadí  20 lidí. Vinařství nabízí řízené degustace, prohlídku sklepních prostorů, ochutnávku vín a občerstvení.Ve sklepech najdete dřevěné sudy, bariqové sudy, plastové a nerezové tanky ale také kameninové nádoby o objemu 500 l.Vinařství také využívá evropských fondů. Z pomocí dotací byl pořízen pneumatický lis, filtrační kolonu a podařilo se získat dotace na vybudování penzionu, který byl dostavěn vloni.

Penzion má kapacitu 30 míst – každý pokoj má své sociální zařízení, společenskou místnost s kuchyňkou, venkovní bazén a parkování v prostoru areálu. Adámkovo vinařství se také dostalo do filmu „BOBULE“ a „2 BOBULE“. Od toho se odvíjí i název přilehlého penzionu „Vinařský penzion BOBULE“

 

ad2

 

Adámkovo vinařství  má ve znamení svatého Jana Nepomuckého jakož to ochránce proti krupobití a patrona vinářů, proto také přispívá na opravu památek Jana Nepomuckého 3 Kč z každé prodané láhve. Loňský rok byla opravena socha ve Višňovém za pomocí obce,  a letos by měla být rekonstruována socha ve městě Znojmě.

Typ vinaře – Rulandské bílé p.s. 2009,  suché, alk. 13%, extrakt 20,5 g/l, zbytkový cukr 3,1g/l, kyseliny 6,2 g/l. Víno zlatozelené barvy, květinové vůně s vanilkovými dozvuky, v chuti pro rulandské, typická chlebovinka.